Posted by: Paul | november 13, 2013

XT Bingorogain ja Jõulumäe metsajooks


Hüüame kõik kooris „Bingo!“. Niisiis, viimaseks rogainiks sellel hooajal jäi XT spordi bingorogain ühes väikese hooajalõpu tähistamisega Jõulumäel. Tõnu, kes hooaja lõpus on tõusnud väga heasse jooksuvormi, oli seekord lahkesti nõus tulema metsast punkte kokku korjama ja üle lugema, sest bingorogainil on punktide ülelugemine üks väääga  tähtis tegevus.

Bingorogain kõlab lihtsalt – võta maastikult arv punkte, mis vastab sinu võistlusklassi Bingo punktide arvuga (HH 135, HD 120 ja DD 90 punkti . Nii lihtne see asi siiski ei ole. Rohkem võtta ei tohi, siis ei saa üldse tulemust kirja. Et asja huvitavamaks teha, oli lisatud 3 eriülesannet, kus 2 punkti saad kindalt kirja, aga ülejäänu tuleb lisaülesande sooritamise eest. Need punktid olid kõigile kohustuslikud. Et asja veel huvitamaks teha, siis eelinfos oli antud eeldatavad bingo numbrid igale võistlusklassile. Kellel sõna „eeldatav“ kogemata kahe silma vahele jäi ja kes stardis Heigot ei kuulanud, läks rajale teadmisega, et võtta tuleb vähem punkte kui tegelikult vaja oli. Õnneks neid ei olnud palju – tervitused Heitile ja Viffile!

Aega oli raja läbimiseks antud 5 tundi, aga kuna neljandal tunnil pidi sadama hakkama, siis sai tehtud Tõnuga siduv kokkulepe, et enne vihma jõuame tagasi. Tõnu tahtis seda küll tõlgendada, et kui sadama hakkab, siis tuleme rajalt ära, aga sellised naljad minuga juba läbi ei lähe. Rajaplaneering sai tehtud kõige suurema punktide konsentratsiooni järgi. Kaardi lõunaosas oli kokku 57 punkti väärtuses kraami, mille pidi kiiresti kokku koguma. Esialgne planeering oli paljudel sama 80-50-22-43-44.

bingo algus

Stardist jooksime välja valet teed pidi ja kaotasime natuke aega. Jõulumäe ümbruse ilus luitemets lausa kutsus muudkui lõikeid tegema ja alustuseks me teede peal eriti ei jooksnud. Aukaar stardist välja jättis meid pika rivi viimasteks, kes korraliku jooksutempoga alustanud oli. Esimeses lisaülesande punktis läks sagimiseks, sest korraga saabus sinna 6 võistkonda ja meie Walkie-Talkie esinduskohtunikud Kei ja Mari olid kergelt ähmi täis, sest neil oli ainult 5 komplekti lendavaid taldrikuid. Ülesanne oli järgmine –viska taldrik 3 katsega puude vahele tehtud väravast läbi. Vastavalt viskejoone kaugusele sai  5 või 4 või 3 punkti. Esimese taldriku viskas Tõnu 5 punkti joone tagant ja see läks….ütleme metsa. Et mitte tühjade pihkudega lahkuda, võtsin kiiresti 3 punkti joone tagant värava ära. Kolmas otsustav katse 5 punkti joone tagant läks teele… lendas otse värava suunas… kaardus lõpuks vasakule… põrkast vastu postiks olevat puud… ja maandus täpselt meeter valel pool värvavajoont! Dang!

Väikesest tagasilöögist innustust saanuna võtsime nõuks jooksuga parandada oma positsiooni rivis. Palav hakkas ja kilekoorik sai maha võetud. Orienteerumistäpsus oli suurepärane, aga tõele au andes olid punktid ka lihtsates kohtades ja radadevõrgustik tihe. Arutelu tekitas kas 31-64-92-54-70 on parem kui  64-92-31-54-70. Kuna reaalselt mingit vahet nendel teevalikutel ei olnud, siis mõttetutes pisiasjades pääses minu sõna maksvusele ja valik langes viimase variandi kasuks. Möödusime rajal  veel  kahest tiimist ning otsustasime, et võtame järgnevalt 40-61-72.

Bingo kesk

Minule hakkas see hoogne kappamine mõjuma. Tõnu ei näidanud üles mingeid väsimusmärke ja liikus pidavalt paarkümmend meetrit ees. Väike ärevushetk tekkis punktist 61 väljumisel ja otselõiget läbi metsatuka tehes, et kas ikka saame kraavist üle. Saime, osutus teine kõigest väikeseks nireks. Peale 72 punkti liikusime koos Lendorava ja Spordilinna tiimidega punkti 82 poole. Korraga hüppasid kuskilt suvalisest võsast välja meiega vastupidist ringi tegevad Eleri ja Mann. Aga tipptegijatele kohaselt liiguvadki nad alati otse ja kiiresti! Meie palju ettevaatlikum plaan nägi ette mööda kraavi äärt punkt minna. Plaan toimis suurepäraselt, sest kraaviäär oli üllatavalt hästi joostav. Üllatavalt sellepärast, et minu mälestustes eelmise aasta Bike rogainilt oli sealkandis üks ütlemata ebameeldiv ja karune mets. Luureandmetest oli niipalju kasu, et punktid 63 ja 90 sai rahuliku südamega välja jäetud.

Lisaülesande punkt 20 ootas. Enne seda möödusime sihi peale paigutatud papist inimfiguurist. Sisetunne ütles, et ju see kuidagi ülesandega on seotud. Figuuril oli terve rida numbreid ja meelde sai jäetud number 119, mis oli tehtud punaseks. Korra käis peast läbi mõte, et järsku loeks sammud kokku, et kui kaugel see figuur õige punktist on. Ah, ei viitsi! Ja siis, kui punkt 20 võetud, palub kohtunik meil ära arvata sihi peal asuva figuuri kaugus…. Et ämber oleks täielik, siis kauplen Tõnu pakutud 300 meetrit vähemaks. Pakume 240 ja see on vale, mis vale! Õige oli 335 meetrit. Olen natuke tige, sest kui sa tead, siis miks sa ikkagi valesti teed! See on teada tuntud optiline illusioon –mida kitsama tunneli peale paigutatakse tähis, seda kergemini inimene hindab seda tunduvalt lähedamal asuvaks kui see tegelikult on. Null punkti ja lambatunde võrra rikkam!

Edasi tuleb meil 62-81-42. Kaart punktist 20 väljudes viskab väikse vimka, kui metsa asemel ootab ees lage raiesmik. Me ei lase sellest end heidutada ja leiame päris lageda nurga kenasti üles. Lageda peal joostes teatab Tõnu, et tal on generaalplaan, kuidas kaardi põhjas 91 ja 60 välja jätta. Arvutame siis koos üle ja paraku selgub, et 91 ja 60 tuleb ikkagi sisse jätta. Kõik muud variandid tunduvad selgelt veel kehvemad. Oleks taldrik lennanud paremini ja mõni lammas targem, siis…bingo lopp

Alles punkti 81 juures avastame, et meil seisab ees sügisene suplus Tahkuranna ojas. Oleks võinud avastada selle juba varem, kui oleks ringitähist kaardil natuke täpsemalt uurinud. Ümber minemise varianti ei eksisteeri, oja on piisavalt lai, ja et puudest üle ronida ei saa, tuleb läbi minna. Meelte petlikuse vol.2. Vesi tundub soe! Ootustele mittevastav!Kui sa oled 190 pikk, siis on sul mõned eelised veetakistuste läbimisel. Meile Tõnuga oli vesi natuke üle puusade, aga meie taga ületasid oja Eduard ja Marje Spordilinnast, kelle puusad just nii kõrgel ei asetse. Aga tõeline rogainija on alati sitke ja oskab näha asjade positiivset külge. Marje kommentaar novembrisupluse peale oli, „õnneks ei saanud õlad märjaks!“ Märjaks saamise miinus avaldub lagedal väljal tuule käes joostes. Jalad muutuad nii kangeks, et liigud nagu tehismonstrum. Alles kahe-kolme kilomeetri pärast hakkab kangus jalgades vaikselt kaduma ja liikumine muutub loomulikumaks. Ühe tarkuse saab siit omandada; vee temperatuuril pole vahet, otsustav on õhutemperatuur ja tuule tugevus. Kui ilm oleks olnud külmem või tuul tugevam, siis selline suplus ennast ei õigustaks. Aga seekord oli kõik hästi!

60-91 etapp on piisavalt võsane, et vahepeal natuke käia. Õnneks aitab see kaasa punkti mineku täpsusele ja Tõnu juhatab mind eeskujulikult otse metsaonni kõrvale, kus asub ka punkt. Järgneb päeva kõige pikem jooksuots – üle 2km, enne kui jõuame lisaüleandesse. Tõnule mask pähe, silmad kinni ja suuliste juhtnööride järgi metsas orineteerumistähiseid katsuma. Tõnu teeb mis kästud ja alla paari minuti on 5 lisapunkti teenitud. See tähendab aga seda, et saame joonelt finishisse joosta. Joone peal asuvad veel üks kolmene ja kahene punkt, ning ongi bingo koos!

Võib ju mõelda küll, et mis see bingo punktide kokkulugemine ära ei ole, aga kui lõpuprotokolli vaadata http://www.xtsport.ee/ftp/BINGO/results.htm, siis kolmel tiimil on vaatamata ajavarule bingo puudu. Üheks meie Walkie-Walkie, ehk Urmas ja Monika. Pärast finishit oli neil kange tahtmine arvutiga vaidlema hakata, aga mis sa lolliga ikka vaidled. Väike saunajärgne järel analüüs paljastas tõe – ühes kohas oli üks vahearvestuse summa ühe olematu punkti võrra suuremaks kasvanud. Lohutusena igati tubli HD klassi kolmas koht ja medalid kaela!

Kui tulemused on maha loetud ja seame sammud Jõulumäe keskuse poole, langevad esimesed vihmapiisad. Seekord kellasepatöö – orienteerumisvigu ei teinud, rajaplaneering korralik ja enne vihma tagasi! Viie minuti pärast kallab korralikult…  Tulemustes leiab meie sooritus äramärkimist H40 klassi võiduga ja HH üldklassi kolmanda kohaga. Kui veel lisada, et Salomoni tiimile sai 31 km peal kaotatud ainult 8 minutit, siis rohkem loota oleks patt.

Kui osavõtjad olid oma kondid saunas üles soojendanud, jäi suur osa rahvast edasi lõpupeole kestvussporti jätkama. Et päevane distants oli rogainijatele lühikesevõitu, siis kompenseeriti seda varase peoalgusega. Tantsimine, loovad luuletused ning mõned mängulised vahepalad ja niiviisi kõige kestvamate poolt kuni kella  4ni välja.

Pühapäeva hommikul sportlik programm jätkus Jõulumäe metsajooksuga. Rogainijate poolt olid rivis siiski ainult mõned vaprad – mina, Mann, eilsed võitjad Ilmäraeksimatud Sander ja Ilmar. DSCF3378Konkurentideks oli kohale tulnud lisaks Eesti maratonimeistrile  ja Pärnumaa jooksuhuvilistele terve grupitäis rattureid, kellel üldfüüsilise tegemise periood vist. Joosta tuli 3km+2km ring. Stardist alustan rahulikult, sest keha ütleb, et on väsinud. Jälle olen ennast üleriietanud, aga tavaliselt on novembrikuus windstopperiga DSCF3379joosta täitsa paras. Aga ilm ei ole üldse novembikuu oma, mõnusalt soe ja päike paistab! Jooksmine läheb iga hetkega paremaks ja kanged lihased pehmenevad. Ühel hetkel tekib tunne, et rajameister on mingi kurja naljaga hakkama saanud, sest 3km ringi ei taha läbi saada. Õnneks aitab mõõnaperioodist edukalt üle meie ergutav fännklubi raja ääres – Kei, Mari ja Eleri. Lõpus läheb mul veel spurtimiseks, kus vaja maid jagada ühe noorema ja ühe vanema konkurendiga. DSCF3380Noorus võidab järjetuses tuleme finishisse. Mann toob seiklejatele naiste arvestuses 2. koha ja Ilmar on meeste 40 klassis samuti teine. Palju rõõmsaid nägusid toreda nädalavahetuse lõpuks!DSCF3388

Paul

 


Vastust

  1. Tervitused on igal juhul vastu võetud 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: