Posted by: Kei | juuli 22, 2014

2. 50 kraadi, 55 minutit, 38 sekundit N


DSC_0088 Vot sellise autoga alustasime me oma teekonda Tallinnast. Kui Paul ja Mari kahekesi täistuubitud autoga hommikul minu kodu värava ette vurasid, mõlema rattad juba kenasti katusele rivistatud ja mina asusin jooksuga oma kotte ning kodinaid autosse tassima kuulsin kuidas Mari küsis Pauli käest: „Kas sa oled nüüd auto tagant kogu oma spordivarustuse välja tõstnud… rulluisud ja muu säärane?“

„Rulluisud! Need kaaluvad vaid 2 kilogrammi“ vastab Paul rahulikult.

„Ega kaalus pole asi, need kobakad võtavad ju ruumi!“ naerab Mari käsi laiutades.

„Ohh! Ruumi on siin autos küll!“ laiab Paul.

Hüüan üle õla selja taha seda uskumatuna tunduvat juttu kuulates: „Paul! Sa võid ju need rulluisud tuua siia minu esikusse reisi ajaks!“ ja näitan näpuga kohta kuhu need võib panna ning lähen tuppa järgmistele kottidele järele.

Kusagil Poolas, keset ööd on Mari Pauli rooli tagant välja vahetanud. Paul lebab kummuli tagapingil, mina kössitan uniselt kõrvaistmel. „Rulluisud said siis kenasti maha?“ uurin Mari käest.

„Ei“ tuleb napp vastus.

„Miks!?!“ hüüan ennast jahmatusest ärkvele. Mari poolt saan arusaamatu õlakehituse. Minu loogika põrkus praegu vastu Pauli loogikat. No aga äkki tõesti, võib-olla ta seal Tsehhimaal siis rullitab.

kei versus Paul

Öises une ja ärkveloleku vahepealses olemises võib näha ja kogeda erinevaid uide. Paul hiberneerub tagapingil rihmadega kõvasti „aseme“ külge kinni tõmmatud, et mitte hõljuma ettevaatamatult minna. Mari kruubita rooli taga silmi ja pigistab sellest vett välja. Poola teel liigume kolonnis 4 km/h. Kümme meetrit edasi ja seisak. „Tea kas kusagil on toimunud suuremat sorti avarii, et see kõik nii umbes on?“ arutleb Mari silmadega püüdes tabada midagi, mis võiks olla selle venimise põhjus. Aknad on alla lastud. Meeletu palavus, 32 kraadi. Varbaid, lõpuks ka jalgu aknas välja riputades elan Mari katsumustele kaasa. „Tuulegeneraatori tiiviku transport! Vau!“ sätime ennast Mariga lähemalt seda etendust vaatama. Transpordiautot saadavad pisemad autod kust siis välja vupsavad kiired ja kärmed väikesed inimesed, kes omakorda täiskuu alla ja õhus, mis palavusest virvendab jooksevad ümber tiivikut transportiva auto aupaklikku kaugust hoides. Kus vaja võtavad liiklusmärke maha, liigutavad pargipinke või murravad oksi. Ringteed ja täisnurksed pöörangud on need kõikse kahtlasemad, siis võib ju ka maja nurga kaasa haarata. DSC_0094

Või teine pilt sellest uidude ööst. Mari oli taha pingile ära vajunud kui teda üles äratas Pauli murelik hääl. „Mari, ärka ülesse. Tead, ma ei tea kus me oleme. Geps näitab, et oleme Valgevenes.“

Lõunaks oleme vuranud ennast Edela-Poola kõige suuremasse Outletti, mis asub Wroclawis. Kõik anduvad oma kirgedele. Paul ja Mari tuiskavad pea ees poode läbi kammima (autoga reisimise üks eelistest). Mina asun kohalikus kohvikus pika klaasi imekauni Latte kõrval raamatut lugema. Kõik lapsed on rahul ja õnnelikud, põsed punetavad ning silmad säravad. Raamatuid meil jagub. Kolme peale kokku oleme kaasa haaranud üheksa raamatut. Puudust ei tule peljata.

piiri ületusPoola Tsehhi piiri ületus mööda olematut teed. Kaardil seda rajakest ei eksisteerinud. Kuigi postid olid püsti nii, et jäädvustasime hetke.

Kell 2200 on Tsehhis telk püsti! Oleme asetunud positsioonile: 50 kraadi, 55 minutit, 38 sekundit N – 15 kraadi, 15 minutit, 6 sekundit E. Nove Mesto pod Smrkem. Paul otsustab esimese öö veeta autos. Uksed kinni ja aknad uduseks. Vihma tibab. Tõmbame Mariga kõrinal telgi lukud kinni ja asume sügava ohkega andunult kuulama krabinat vastu telgi katust. Uni saabub enne kui selleks valmis jõuad olla. See 30 tundi hiberneerimist autos pole ikka see, mis kosutaks. See on vaid selline nõrk aseaine, metadoon, mis jääb kõvasti alla tõelisest… mida annab uni telgis täissiruulatuses horisontaalselt olles.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: