Posted by: Kei | juuli 31, 2014

9. Turistid


Kui suurem sadu hakkas järgi andma, siis haarasime jalutusvarjud ning ruttasime trammile. Praha linnas on lapsed samal pulgal koertega. Mõlematel lubatakse liigelda ühistranspordis lapsepiletiga. Kergete jalgade ja helgete meeltega lepime kokku Praha vanalinna külastuse Generaalplaanis:

  1. Söök

Sellega lendasime orki. Kõhud saime ometi täis ja veidi pakkus hämmeldust ning imestust purjus ettekandjannat jälgides, kes unustas, ajas sassi, uimerdas ja seda kõike stoilise ning ülimalt enesekindla rahuga: „Ainuke asi mida teil tuleb Prahas karta need on taskuvargad!“ õpetab ta meid pehmel keelel ja näppudega tuge otsides laua servast.

  1. Turismiprogramm 3. vesirattas

Praha linnus, Püha Vituse katedraal, Kuldne tänav, Paradiisi aed, vanalinna keskväljak, vanalinna raekoda koos kellamänguga, Karli sild koos veskirattaga (mäletate vanaema kaubitsejate aluspesu pika konksuga õngitsemas?), Pariisi hotell ja palju siis üks turist ühel päeval jõuda 2. prahavõib. Õhtu oli käes ja meie ruttasime metrooga tagasi kämpingusse.

No tegelikult kui aus olla, siis Mari arvas, et Praha on nii ilus linn, et tegelikult tahaks väga sinna kohe tagasi. Aega veetma ja inimesi vaatama. Seda kõike jäi väheks! ja4. karli sild veel lisas ta oma tähtsast teatmikust, et: “Praha on oma populaarsuselt neljas turismimeka Euroopas.”

  1. Jalgpalli MM finaal

Selle nägime ära kämpingu restorani suurest telekast kuhu ette kõik kämplased toolide rividele olid kogunenud. Korraks tekkis de ja vué tunne lapsepõlve spordilaagri ja liikuva kinobussiga. Saksa ja argentiina vaheline madin lõppes ühe mehe väga kuulsaks saamise ning elutöö sooritamisega. See oli see saksa mees, kes argentiinlastele lõi teisel lisaajal võiduvärava.

  1. Hääd und!

 

Uue nädala hommik saabus vara. Meie reisi selgroog on murtud.  Mõõnus ühine hommikusöök Musta leiva saatel. Selgub, et meie palutud Must Leib oli andnud Kuno pagasile ülekaalu ja, et meie hommikusöögi leiva hind on 40 eurot. See võidab iga kell Pauli eluajaloo kõige kallima Fortuuna Ulme sütkari. Igatahes!

Kallis söök kõhus, kompsud koos, asutame kolmekesi ratastele. Paul asutab ennast jooksma. Huvitav, millal ta plaanib rulluisu ringi teha? Pisike põige rattapoodi. Mari ostab endale rattakummi paranduskomplekti. Läti-etapi hingeline trauma on jätnud ikka nii sügava jälje, et ega me ilma jalgrattakummi paranduskomplektita koduuksest välja niisama naljalt ei lähe.

Eile sai trammi ja metroosõiduks ostetud 24h ühistranspordipiletid,18. praam mis kehtivad veel mõnda aega ka tänasel päeval. Laseme nende piletite eest ennast jõepraamil üle LABE jõe vedada. Praha äärelinna lõik, läbi pargi, mäest ülesse ning alla ja siis lõpuks lastakse mu põlved pingile istuma. Kantakse ette ka suppi ja salatit. TeleFööni vaadates saan uudiseid kodust. Meie Lilleküla aeda papakoioli sisse lennanud üks papagoi. Istub teine aiakiigel ja ära ka ei lähe. Vanaema Reet viis ta siis endale dusshiruumi. Ega see pole niisama linnupuur. See on ju palee! Suur valge keraamilistest plaatidest ja kahe aknaga loss. Papagoi valis endale trooniks lambi kraanikausi kohal. Väga tark valik. Kogu see libe linnuseedimine läheb ludinal otsjoones kraanikaussi. (NB! Lind naudib üliväga oma kuninglikku seisust, aga sellegipoolest, ehk keegi tunneb oma kaotsi läinud linnust puudust ja soovib teda tagasi. Või kui kellelegi on tundunud, et võiks endale üks päev koju tuua õrnalt vidistava ja kiledalt kriiskava kauni sulelise, siis anname ära niisama, hea südamega inimesele, telef. 565 3456).

Taas ratastele ja läbi Praha „Lasnamäe“. Ühes bussipeatuses peab meid kinni sinna improviseeritud turg. Tervisliku porgandi ja herne kõrvale ostetakse ka veel üliväga mahe ja öko ja isetehtud ning plastmasspudelisse villitud punast „peeti“, kaunimalt väljendatud: koduveini. Järgmist ristmikku ületades laguneb mul jalgrattal pedaal küljest ära. „Sama hea kui ennem!“ lööb Kuno käed plaksuga kokku ja Marilt saadud kruvide ning seibidega on mul nüüd see pedaal taas jala all õiges kohas ja õiges asendis tagasi.

11. väravKokkulepitud kohal ja kokkulepitud ajal kohtume Pauli-onuga. Lõunapaus! Päevapakkumine: puhas kohalik loomalihalõik meesinepi ja kaalika-kõrvitsa pürees. Kõige tipuks troonis  veel pohlamoos ja vahukoor ning ning muidugi kastme sees ujusid tavapärase praelisandi asemel kohalikult kombe kohaselt saiaviile meenutavad küpsetised. Ning rüüpeks kõrvale sai kodust vaarikalimonaadi. Edasi tuleb7. näitus maaturism. PRUHONICE kindlus, mis on Unesco maailmapärandi nimekirjas. Näitus kindluse saalides, jalutuskäik botaanikaaias ja looduspargis kitsed, pardid, oravad. Suveõhtu idüll. Kogu selle krempli eest vastutab krahv Arnosht Emanuel Silva Tarouca 1885. See kõik ilu on 8. joonistussiin tema elutöö. 25km jalutusradu. Sel ajal kui tema alustas oma „elutööga“ siis oli ta looduspark kaks korda suurem kui Praha linn tol ajal. Seda kõike oli mehel kokku 25 Ha maa peal. Kohalikud kasutavad ülimalt kaunist parki 25 km jalgradadega „spordiklubina“. Ostavad väravas muuseumi (spordiklubi) pileti ja siis algab neil jooksutrenn. Tõeliselt kaunis ümbruses. Jõeloogete ja väikeste veekoskede ja värviliste lilleklumpide ja hiidpuude vahel.

9. näitus maalÕhtu oli taas märkamatult kätte jõudnud. Pargis voolas aeg nõnda pehmelt, et seda ei pannud tähelegi. Väravast väljas tehakse otsus, et naised istuvad autosse ja et juttu jätkuks kauemaks, siis pannakse GPS kauni naisaldi häälel jutujätkuks kaasa lobisema.  Paul ja Kuno ise kargasid kui cowboyd sadulasse, tõmbasid pead õlgade vahele ja andsid loojuva päikese poole kannuseid. Tolmujutt oli neil vaid taga. Kohtume 30 kilomeetri kaugusel asuvas TYNEC kämpingus.

 


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: